https://ajanscope.com/wp-content/uploads/2021/06/BLOG.jpg

Yeni Neslin Gözdesi: Affiliate Marketing

Tarafından gonul yuksel
8

“Arkadaşlar üzerimdekini çok sormuşsunuz. Ben aldığımda fiyatı çok daha yüksekti, şimdi %40’a varan efsane indirimli fiyatıyla aşağıya linkini bırakıyorum. Eğer siz de benim gibi şık görünmek istiyorsanız, ekranı yukarı kaydırın!”

“Son zamanlarda oğlumu bu eğitim setiyle oyalıyorum. Hem küçük kas motor becerilerini hem de görsel zekasını geliştiren bu mucizevi set evimizdeki herkesin ilgi odağı oldu. Ekranlar yukarı!”

“Tatil dönüşü yüzüm resmen haritaya dönmüştü. Güneş lekeleri, döküntüler derken filtrelere sığınmaktan başka çarem yok diyordum. Ama bu inanılmaz krem sayesinde artık yüzümde highlighter etkisi ile gülümsüyorum. E hadi, swipe up!”

Influencer referansı eşliğinde hayatımıza giren “swipe up” kavramı birçok instagram kullanıcısının gün içinde çok kez karşılaştığı, kimilerinin cinnet getirdiği ama kimilerininse hayatını kolaylaştıran bir satış stratejisinden ibaret. Türkçe karşılığı satış ve pazarlama ortaklığı olan Affiliate marketing, son yılların en popüler kazandıran yöntemlerinden biri. Özellikle internetten para kazanmak isteyen birçok kullanıcının önüne altın tepsiyle sunulan fırsat diyebiliriz. Bu sistemde markalarla yaptığınız iş birliği sayesinde ürün ve hizmetleri potansiyel müşterilere linkler ya da bannerlar aracılığıyla önererek para kazanıyorsunuz. Gelin Affiliate marketing nedir, bir de birlikte bakalım!

Dünya değiştikçe değişen satın alma davranışları, markaların da değişikliğe gitmesine sebep oldu. Artan depo ve mağaza kiraları, çalışan sigortaları, vergiler derken oldukça masraflı ve geri dönüşü zor olan bu yol yerine hedef kitlesine ve onların ihtiyaçlarına çok daha kısa sürede ulaşabilmenin bir yolu olmalıydı. Diğer taraftan gün boyu ofise tıkılmak ya da bir karmaşanın ortasında yıllarını heba etmek istemeyen insanlar içinse oturduğu yerden para kazanacakları bir iş arayışı kaygısı vardı. İşte bu iki düşünceyi bir araya getiren yöntemin ta kendisi Affiliate marketing!

Eğer hitap ettiğiniz bir kitle var ise işiniz oldukça kolaylaşıyor. O kitleyle buluşacağınız bir mecrayı belirlemeniz ve birkaç güvenilir iş birliği sağlamanız yeterli oluyor. Sonra gelsin swipe up’lar, gitsin linke tıklamalar! Bir müşteri sizin yönlendirmeniz ile markadan alışveriş yaptığı ya da hizmet satın aldığı zaman, siz ve tedarikçiniz kârı paylaşıyorsunuz.

Burada birkaç uyarı yapmakta fayda var. Örneğin daha fazla kazanmanın yolu, daha çok tanıtımdan ziyade daha güvenilir markalarla çalışmaktan geçiyor. Sahte ürün, tescillenmemiş marka ve hatta Sağlık Bakanlığı onayı olmayan herhangi bir ürün tanıttığınız zaman olabilecekleri düşünebiliyor musunuz? Unutmayın ki çağın inanılmaz hızla yayılan kültürü ise “linçlemek”. Bir diğer konu ise dürüst olmanız. Hitap ettiğiniz kitle, sizi takip eden insanlar, size ve samimiyetinize bağlıdırlar. Ancak hiçbir aşk sonsuza dek sürmüyor. En ufak güven problemi oluştuğunda sizi uzay boşluğuna kadar gönderebilirler. Bu yüzden bir ürünü abartmak yerine sahip olduğu iyi ve kaliteli özelliklerinin yanı sıra hoşunuza gitmeyen ya da eksik bulduğunuz yönleri belirtmeniz de daha doğru olacaktır. Böylece seçimlerinize, önerilerinize ve dürüstlüğünüze güvenen insanlar WOMM (ağızdan ağıza pazarlama) ile de size ve iş birlikçinize potansiyel müşterileri taşıyacaktır.

 “Aysel abla köşedeki kuaföre git selamımı söyle, saçlarına şöyle uygun fiyata güzel bir meç atsın!” tavsiyesinin modern çağa uygun, gelişmiş versiyonu olan Affiliate marketing ile siz de para kazanabilirsiniz. İşte birlikte çalışabileceğiniz birkaç marka önerisi:

 • Adil Işık
 • Akbank
 • Arçelik
 • Beko
 • Defacto
 • Gratis
 • N11
 • Network
 • Nine West
 • SPX
 • Stradivarious
 • Trendyol
 • Twist
 • Vivense

Her ne kadar bazı markalar size bazı kurallar koysa da temel düzeyde iş deneyiminiz varsa kolaylıkla bu işin üstesinden gelebileceğinizi unutmayın. Affiliate marketing ile kitlelere hitap edebilmek için mevcut kitlenizin de gerçek anlamda geniş olduğundan emin olun. Sevgili okur! Ajanscope olarak buradan aktaracaklarımız bu kadardı! Peki ya sizin? Bizimle paylaşmak istediğiniz bir deneyiminiz var mı? O halde yorum kısmında buluşalım!

Yorum Ekle