https://ajanscope.com/wp-content/uploads/2021/06/BLOG.jpg

Markanızı Hedef Kitlenizin Aklına Kazıyacak Yöntem: Gerilla Pazarlama

Tarafından gonul yuksel
6

Ticaret sektöründe kesin olan bir şey vardır: büyüklüğü zekâ belirler. Rakip firmanın heybeti ne olursa olsun, markanızı bir adım öne çıkaracak hamleyi bilmeniz önemlidir. Dünya pazarında ilk olarak Amerika’da kullanılan Gerilla pazarlama yöntemi, hedef kitlenize doğrudan ulaşmanız için büyük bir adım olabilir. Ajanscope olarak, Gerilla pazarlama yöntemini sizler için inceledik! Kreatif fikirlerinizi harekete geçirecek yazımız için hazır olun! Başlıyoruz!

Eğer sektörde yeni bir yüz iseniz, marka bilinirliği sizden daha yüksek olan rakip firmalar ile kıyasıya bir mücadeleye giriyorsunuz demektir. Sürdürülebilir sermaye yönünden çaylak kalacağınız bir ortamda ecel terleri dökmeniz kadar normal bir durum yoktur. İşte tam da bu anda ömrünüze ömür katacak, markanızı hedef kitlenizin rüyalarına kadar yerleştirecek Gerilla pazarlama yöntemi devreye girerek sizi kurtarıyor.  Bu pazarlama yönteminde yaratıcılığınızı kullanarak hedef kitlenize ve potansiyel kitlenize her an her yerde, düşük bütçelerle ulaşabiliyorsunuz. Oldukça dikkat çekici, merak uyandıran ve hafızalara kazınan bir strateji mi yoksa oldukça pahalı, neredeyse diğer tüm çalışmalarla aynı ve çabuk unutulan bir strateji mi? Özellikle tüketicilerin, marjinal fikirleri daha çok benimsediği ve bu fikirlere sahip markaları çevresindekilerle daha fazla paylaşmaya eğilimi olduğunu göz önüne alırsak Gerilla pazarlama ile fark yaratmanız kaçınılmaz oluyor.

Bir reklam filmine ayıracağınızdan daha az bütçe ve yaratıcı fikirlerinizle eşleşen bir yöntem olan Gerilla pazarlamanın birden fazla çeşidi bulunuyor. Bunlar:

  • Sokak Pazarlama: Markanızın sahip olduğu özellikleri çağrıştıracak, kurumsal kimliğinizi yansıtacak ürün ya da hizmetleri hedef kitlenizin bulunduğu açık alanlarda deneme, görme, fark etme imkanlarını sunabileceğiniz pazarlama yöntemidir. Örneğin büyük ve geniş duvarlar, yaya geçitleri, otobüsler, vb. gibi hedef kitlenizin görüş açısında olan tüm nesneler marka aracınız haline gelebilir.
  • Gizli Pazarlama: Markanızı ya da hizmetinizi doğrudan hedef kitleye sunmak yerine onlara fark ettirmeden, gizlice sunma stratejisidir. Hedef kitleniz durumun bilincinde değildir ve çok dikkatli olmanız gerekir. Pazarlama çalışmasına alet edildiğini düşünen müşterileriniz için markanız değersizleşebilir.
  • Sinsi Pazarlama: Farkındalık yaratılabilecek konularda markanızı öne sürmeden, olaya ya da etkinliğe değer kattığınız ilişkisel pazarlamadır. Örneğin, bir sosyal sorumluluk projesine doğrudan sponsor olmak yerine, projeye anlam yükleyerek hedef kitlenizi yakalamayı amaçlarsınız.
  • Viral Pazarlama: Hedef kitlenizi aracı olarak gördüğünüz potansiyel kitleye ulaşabildiğiniz pazarlama yöntemidir. Özel olarak planlanan bu yöntemde hedef kitlenize sunduğunuz kaliteli hizmet ya da ürünle, tavsiye sonucu diğer müşterilerinizde markanıza yakınlaşır. Olumlu yargıları çoğaltmak dolayısıyla yeni müşteri portföyünüzü de oluşturacaktır.

Arthur Koestler’in de söylediği gibi “Gerçek yaratıcılık, genellikle dilin bittiği yerde başlar.” Markanızı sözlerle anlatmak yerine, hedef kitlenizin bilinç altına yerleşecek, yaratıcı fikir ve perspektifinizle daha etkili sonuç alabiliyorsunuz. Sonuç olarak, yeni bir marka olmanız geride durmanızı gerektirmiyor! Sadece yaratıcı düşüncenizi serbest bırakın ve hedef kitlenizin kalbini tam on ikiden vuracak adımı Gerilla pazarlama ile atın! Sevgili okur! Buradan aktaracaklarımız bu kadardı. Daha önce ilginizi çeken bir marka çalışması ile karşılaş mıydınız? Yorum kısmında seni bekliyor olacağız!

Yorum Ekle