https://ajanscope.com/wp-content/uploads/2021/06/BLOG.jpg

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? (2021)

Tarafından gonul yuksel
6

Dijital pazarlama çalışmalarınızda iletici kanallardan biri olan Instagram algoritması her yıl değişiyor. Eğer markanızın daha büyük kitlelere hitap etmesi ve ulaşılabilir bir marka olma hedefindeyseniz, Instagram algoritmasının 2021 yılında nasıl çalıştığını yakından takip etmeniz gerekiyor. Bu yıl özelliklerine bir yenisini daha ekleyerek Reels paylaşımlarına da izin veren Instagram ’da dengeler bütünüyle değişiyor. Ajanscope olarak, yeni Instagram algoritmalarını sizler için bir araya getirdik. Eğer buz gibi içecekleriniz hazırsa, arkanıza yaslanın ve yazımızı okumaya hazır olun!

Adım adım gitmemiz gerekirse Instagram ‘da yayınladığınız gönderileriniz algoritmayı bazı faktörlere göre etkiliyor. Bunlardan ilkini ilgi alanlarınız oluşturuyor. Geçmişte yalnızca takip ettiklerinizi akış sayfanızda (Feed) görebiliyorken, yeni yapılan düzenlemeye göre Instagram’ ın ilginizi çekebileceğini düşündüğü gönderileri de akışınızda görebiliyorsunuz. Akış sayfanız ise daha önceki ziyaret ettiğiniz sayfalar, beğeni ve yorumlarınız gibi tüm tıklamalarınıza göre belirleniyor. Eğer bir markanız varsa aslında bu veriler en çok da reklam stratejilerinizde devreye giriyor. Örnek verecek olursak, sizin markanız elektrikli ev aletleri üzerine üretim yapan bir firma olsun. Etkileşim almak için bir reklam planlaması yapmanız gerektiğinde, elektrik süpürgesinin çekim gücünü yansıtmak için evcil hayvan tüylerini toparlayan bir kurgulama yaptığınızda, görsel ya da videoda kullanacağınız kedi ya da köpek sayesinde son günlerde mama alışverişi yapmış bir kullanıcının akışına düşebiliyorsunuz. Çünkü algoritma elektrik süpürgesine ihtiyacı olabilecek evcil hayvan sahiplerini ilgi alanı olarak hedefliyor. Bu da potansiyel müşteri kitlelerinizi oluşturmada önemli bir etken anlamına geliyor.

Instagram algoritmasını etkileyen bir diğer faktör ise güncellik faktörü. Özellikle e-ticaretle ilgilenen markalar için günlük 3 paylaşım, % 10 kuralını olumlu yönde etkiliyor. Peki, nedir bu %10 kuralı? Diyelim ki işletme hesabınızın 8K takipçisi var. Paylaştığınız gönderiler takipçi listenizin yalnızca %10’unun feedine düşüyor. Diğer takipçilerinizi yakalayabilmeniz içinse devreye hikâyelerinizde (story) paylaşacağınız gönderi yönlendirmeleri giriyor. Aynı zamanda gönderi verilerinizi takip ederek, takipçilerinizin aktif olduğu saatlerde paylaşım yapmanız da önemli bir kriter. Bu sebeple paylaştığınız gönderilerin güncel olması, takipçilerinizden etkileşim almanız ve yorumlara 5 dakika içinde dönüş yapmanız algoritmayı pozitif yönde etkiliyor. Instagram ’ın kuralı olan 5 dakika kuralı ise sizi ya da işletme hesabınızın sahte hesap olup olmadığını test etmek amacıyla geçerli olan bir kural. Takipçilerinizin yorumlarına en az dört kelime ve bir emoji ile cevap vermek, takipçilerinizin de dört kelimeden fazla ve gönderi ile uyumlu yorumlar yapması gerçek bir hesap olduğunuz anlamına geliyor. Çoğu marka DM (Direct Message)  yoluyla kendilerine yönetilen sorulara sesli yanıt vererek algoritmayı yönetmeyi tercih ediyor.

Instagram algoritmasının önemsediği bir diğer faktör ise kullanım sıklığınız. Gün içerisinde Instagram’ da geçirdiğiniz sürenin uzunluğunu çok dikkatli bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Ekran bağımlılığı ve maruz kalma sorunlarının önüne geçmek için uzman önerileri maksimum bir saati işaret ediyor. Ancak günümüzde bu süreler uzayabiliyor. Akışınızda “Hepsini gördün.” ekranıyla karşılaştıysanız, Instagram artık daha önceki verilerinize göre içerikleri karşınıza çıkarıyor. Eğer gezinirken yeni akışları beğendiyseniz de bu sefer hoşunuza gidebilecek içerikler önünüze geliyor. Bu şartlara bakılırsa Instagram içerik üreticilerini ve markaları kıyasıya rekabet bekliyor.

Ajanscope olarak 2021 yılında Instagram algoritması nasıl çalışır, neler yaparak daha çok kitleye ulaşabilirsiniz hepsini sizler için derledik. Buradan aktaracaklarımız bu kadardı. Peki, siz Instagram ’da nasıl bir yol izliyorsunuz? Paylaştığımız bilgilerden ne kadarını biliyordunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Bir başka yazımızda, yeni içeriklerimiz ve gelişen vizyonumuzla görüşmek üzere.

Yorum Ekle